اصفهان بیدار

تشکیل کارگروه ساماندهی کم آبی در استان اصفهان

کدخبر: 76061
فروردین ۲۰, ۱۳۹۷ در ساعت ۹:۵۱ ب.ظ

به گزارش اصفهان بیدار، [1] سعید کریمیان عصر امروز در بازدید از گلخانه‌های سطح شهرستان شهرضا با اشاره به این‌که یکی از سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی توسعه کشت‌های گلخانه‌ای است، اظهار کرد: افزایش عملکرد در واحد سطح، افزایش راندمان مصرف آب، امکان تولید محصول سالم و اشتغال‌زایی بالا در واحد سطح از مزایای کشت گلخانه‌ای است.

وی با بیان این‌که سطح زیر کشت محصولات گلخانه‌ای استان ۱۶۰۰ هکتار است، افزود: میزان تولید سالیانه سبزی و صیفی گلخانه‌ای استان بالغ بر ۲۳۵ هزار تن است که اصفهان رتبه دوم کشوری را به خود اختصاص داده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان با اشاره به تولید سالانه ۵۲ میلیون گل شاخه بریده و تولید ۳۰٫۸ میلیون نشاء گل‌های نشایی، فصلی، گفت: استان اصفهان در این بخش رتبه چهارم کشور را به خود اختصاص داده است.

وی با اشاره به این‌که بالغ بر ۱۲۲ میلیون تن تولید محصولات کشاورزی و دامی کشور بوده که سهم استان اصفهان از این میزان ۲۶ میلیون تن است، بیان داشت: سطح زیر کشت قارچ در استان اصفهان ۵۵ هکتار در ۷۰ واحد تولیدی و با تولید ۱۱ هزار تن در سال است و در این بخش نیز اصفهان رتبه سوم کشوری را به خود اختصاص داده است.

کریمیان با اشاره به بحران کم‌آبی در کشور و استان اصفهان، بیان داشت: در راستای حفظ وضعیت موجود و عبور از بحران کارگروه ساماندهی کم‌آبی در سطح کشور و به دنبال آن استان اصفهان تشکیل شده که این نشان دهنده پذیرفتن شرایط نبود آب در کشور است.

وی با اشاره به اختصاص ۷۵ درصد میزان آب جاری در زاینده‌رود برای بخش کشاورزی، اذعان داشت: اولویت دولت تأمین آب شرب و آب مورد نیاز صنعت و آب استان یزد است و برای کشاورز سهم کمی در نظر گرفته می‌شود که این موضوع از نظر کشاورزان قابل قبول نیست.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان با بیان این‌که به دنبال راهکارهایی برای نجات باغات، احیای درختان و آب‌رسانی سیار هستیم، عنوان کرد: تأمین اعتبارات مورد نیاز برای احیای قنوات با جابه‌جایی قنوات به آبیاری تحت فشار در حال پیگیری است.

وی با اشاره به وجود ۴ هزار و ۴۰۰ رشته قنات در استان اصفهان، خاطرنشان کرد: از ۹۰ میلیارد اعتبارات کل کشور برای بازسازی و احیای قنوات، سهم استان اصفهان حدود ۳ میلیارد تومان اوراق بوده که پیگیر دریافت آن هستیم.

کریمیان در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به قانون تغییر کاربری اراضی کشاورزی، گفت:  احکام تغییر کاربری اراضی در وزارتخانه در حال بررسی بوده و قرار است به عنوان یک طرح برای اصلاح قانون توسط نمایندگان در مجلس ارائه شود.

وی با اشاره به تشکیل ۳۰ پرونده تغییر کاربری در شهرستان شهرضا، افزود: راهکار موقت برای مشکلات تغییر کاربری اراضی به تأسی از الگوی شهرستان شهرضا، تأخیر اجرای احکام ۵ ماهه است.

انتهای پیام/فارس


[1] اصفهان بیدار،: http://esfahanebidar.ir/