شهری به قدمت 2500 سال در جزیره کیش

جزیره کیش یکی از بهترین و منحصر به فردترین جزایری است که در جنوب ایران سالانه میزبان مسافران و گردشگران مختلفی از سرتاسر ایران است. این جزیره خوش آب و هوا مناطق گردشگری زیادی در دل خود دارد و سفر به آن می تواند بسیار خاطره انگیز باشد. حالا که تصمیم گرفته اید سری به این جزیره زیبا بزنید و با جاذبه های طبیعی اش بیشتر از قبل آشنا شوید باید اطلاعات بیشتری درباره آن به دست آورید. اگر به شما بگویند این جزیره میزبان شهری 2500 ساله است باور می کنید؟

آیا می دانستید در دل این جزیره به ظاهر مدرن، شهری نهفته است که قدمت آن به 2500 سال قبل باز می گردد؟ زیاد تعجب نکنید. در این مقاله قصد داریم به همین موضوع بپردازیم و اطلاعات بیشتری درباره این شهر قدیمی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. پس تا انتها همراه ما باشید.

 

آپلود عکس

 

آشنایی با کاریز شهر 2500 ساله در کیش

شهر کاریز یکی از مناطق گردشگری جزیره کیش محسوب می شود و قدیمی بودنش دلیل دیگری برای جذابیت آن محسوب می گردد. این شهر قدیمی به عنوان یک قنات در  عمقی 16 متری حفاری شده است و سقف و کف آن پر از مرجان ها و صدف هایی است که کتب تاریخی قدمت شان را تا 570 میلیون سال نیز تخمین می زنند. وسعت این قنات به 10 هزار متر مربع می رسد و یکی از جاذبه های شگفت انگیز جزیره کیش محسوب می شود.  شاید برایتان جالب باشد که بدانید این کاریز دو رشته دارد که یکی از آن ها از منطقه صفین و دیگری از باغو سرچشمه می گیرد. این رشته ها پس از اینکه مسیر طولانی را طی کردند به این مجموعه تفریحی می رسند و در نهایت به سه رشته تبدیل می گردند. در طول مسیری که آب از آن می گذرد بیش از 274 حلقه چاه آب وجود دارد که 74 مورد از حلقه چاه ها در مجموعه کاریز کیش واقع شده است. پیشنهاد می کنیم زمانی که با تور کیش لحظه آخر به این جزیره زیبا و منحصر به فرد سفر می کنید سری هم به این شهر زیرزمینی بزنید و از جاذبه های طبیعی اش لذت ببرید.

 

دیدنی ها و معماری شهر زیر زمینی کاریز در کیش

کاریزی که ما امروز درباره اش صحبت می کنیم در روزگاران قدیم مسیری برای گذر آب بوده و  مساحت آن به 15 کیلومتر هم می رسد. این قنات از لحاظ طول و رشته با سایر قنات های ایران قابل مقایسه نیست . زمانی که در این شهر زیرزمینی جذاب قدم می زنید بیشترین و مهم ترین چیزی که نظرتان را به سمت خود جلب می کند وجود صدف ها و مرجان هایی است که در سقف این کاریز جا خوش کرده اند. در گذشته از قنات ها برای تامین آب اهالی یک منطقه استفاده می شد. کاریز جزیره کیش نیز از این قاعده مستثنی نبوده و در ایام دور به عنوان قنات عمل می کرده است. به جرات می توان گفت یکی از ویژگی های منحصر به فرد این شهر زیرزمینی، جریان آب شیرین، هوای تازه  و خنک داخل قنات و فسیل هایی است که قدمت آن ها به حتی به چند صد سال قبل باز می گردد. زمانی که به درون قنات نگاه می کنید، به خوبی به هنر و استعداد ایرانی ها پی می برید. شاید با خودتان فکر کنید چگونه می توان بدون ابزار آلات پیشرفته ساختمانی چنین قناتی را با این همه جزییات حفر کرد؟  معلوم است که می شود. معماری بی نظیر ایرانی در همه جای دنیا زبانزد خاص و عام است و چشم هر بیننده ای را مسحور خود می کند.

 

آپلود عکس

 

زمانی که این قنات به دست فراموشی سپرده شده بود فردی به نام مهندس حاجی حسینی که آن زمان مقیم آلمان بود به ایران بازگشت و تصمیم گرفت با سرمایه خود به مرمت و بازسازی این بنای ارزشمند بپردازد. این طرح در سه فاز اجرا شد و تا به حال دو فاز آن عملیاتی شده است. نکته جالبی که درباره این شهر زیرزمینی وجود دارد خاک درمانی آن است. خاکی که از این قنات برداشت شده خاصیت درمانی هم دارد و می توان از آن برای گل درمانی استفاده کرد. آبی که در این کاریز جریان دارد هم حاصل بارندگی های طبیعی است که در این منطقه رخ می دهد. مرجان هایی که در مسیر جریان آب قرار دارند مانند یک تصفیه خانه طبیعی عمل می کنند و باعث شیرین شدن آب می شوند. همه این عوامل دست به دست هم می دهند تا کاریز کیش یکی از بهترین جاذبه های طبیعی این خطه نام گیرد.

 

دیدنی های شهر زیرزمینی کیش

همانطور که قبلاً نیز بیان کردیم، این کاریز در طول سال ها مرمت شده و امکانات تفریحی و رفاهی متعددی به آن اضافه شده است. در حال حاضر خدمات مختلفی همچون مراکز اقامتی، تجاری و تفریحی در زمینی به متراژ 6 هزار متر مربع  در حال احداث است. در کنار همه این موارد امکانات دیگری به این جاذبه طبیعی افزوده شده است که بر منحصر به فردش بودنش می افزاید و آن را به یک مکان گردشگری بی نظیر تبدیل می کند. برخی از این امکانات عبارتند از:

  • موزه خلیج فارس که حاوی اسناد تاریخی در مورد این خلیج است.
  • بازارچه
  • رستوران و کافه: در این بخش رستوران و کافه نیز وجود دارد و می تواند میزبان مهمانانی باشد که برای بازدید از این شهر بی نظیر و البته قدیمی پا به جزیره کیش می گذارند.
  • سرویس های بهداشتی و راهنما
  • عکاسخانه: در این مجموعه بخشی به عنوان عکاسخانه افتتاح شده است که می توان در آن لحظات زیبای سفر را برای همیشه ثبت کرد.

 

آپلود عکس

 

اطلاعات بازدید از شهر 2500 ساله در جزیره کیش

خوب حالا که تصمیم گرفته اید سری به این شهر زیرزمینی بزنید و از مرجان ها، فسیل ها و هوای خنکش بهره ببرید، راه چندان سختی در پیش ندارید. بعد از اینکه وارد جزیره کیش شدید آدرس بلوار میرمهنا را از اهالی آن بپرسید. در حد فاصل میدان المپیک و میدان فارور قناتی خود نمایی می کند که به شهر زیر زمینی و یا کاریز کیش مشهور است. هزینه بازدید از این بنای تاریخی و البته جذاب، 20 هزار تومان است و شما می توانید از  9 صبح تا 10 شب به آن سر بزنید.